Za peníze se dá postavit dům, ale teprve láska z něj udělá domov

Dětský domov

Sokolovská 620
Uherský Ostroh
687 24

+420 572591210
dduhostroh@centrum.cz

Podpořte prosím přání dětí dětského domova

https://spln-prani.webnode.cz/

 (Daruj sen! | Donio) 

Teenageři z dětského domova pomáhali postiženým dětem

26.09.2011 08:24

Jako parta kamarádů, ve správném věku, s dobrým nápadem a s nadšením a chutí pomáhat jsme se zapojili do projektu „Bav se a pomáhej s Oriflame“. Díky projektu „Bav se a pomáhej s Oriflame“ , jsme mohli zrealizovat náš projekt pro děti s mentálním postižením z Dětského domova při Speciální škole ve Vřesovicích.

Naším přáním bylo uspořádat zábavné odpoledne plné her a soutěží a zpestřit tak život dětem v dětském domově. V Březnu 2011 jsme poprvé s tetou Krysovou jeli na návštěvu do Dětského domova ve Vřesovicích. Teta nám o tomto dětském domově, kde dříve pracovala, hodně vyprávěla. Povídání o dětech nás zaujalo a uvědomili jsme si, že nechceme jenom brát, ale i dávat a pomáhat lidem, kteří to potřebují.

Proto tedy vzniká náš projekt s názvem „Zábavné odpoledne plné her a soutěží“. Soutěže a hry byly vhodné pro děti s mentálním postižením tak, abychom zábavnou formou pomohli rozvíjet svět her, dovedností a fantazie těchto dětí. Celá akce se konala přímo v areálu dětského domova ve Vřesovicích, který se nachází v přírodním prostředí historické Moravy.

Náš tým, který se podílel na realizaci projektu, tvoří děti 1.rodinné skupiny Dětského domova v Uherském Ostrohu. Pod „dozorem“ naší tety jsme začali vše plánovat, připravovat a zábavné odpoledne se tak mohlo v sobotním odpoledne uskutečnit.

„S viditelnou radostí v očích běžely děti ze schodů“

Po příjezdu na místo a po připravení soutěží jsme šli přímo do bytů děti pozvat ven, na hřiště,kde vše mělo uskutečnit. „Chcete si námi zasoutěžit?“ „Tak pojďte!“., zval děti zástupce hlavního rozhodčí, Mirek Lukáš. S viditelnou radostí v očích běžely děti ze schodů ven a v tomhle okamžiku začala panovat atmosféra, která se jen těžce popisuje. 
Nic jsme neprotahovali a vrhli jsme se přímo k zahájení celé akce. „Milé děti, jsme rádi, že s vámi můžeme být ve Vřesovicích“, uvedl hlavní rozhodčí, Pavel Lukáš. Přítomná byla projektová manažerka projektu „Bav se a pomáhej s Oriflame“ i ředitelka Dětského domova Uherského Ostrohu, která dojela akci podpořit.

„Poskládat obrázek?“ „Žádný problém!“

Disciplíny byly poměrně snadné. První disciplína byla jízda na koloběžce. Pro děti byla tahle jízda největším zážitkem. S koloběžkou většinou vyjeli mimo slalom a řádili na ní po celém hřišti. Jako druhá disciplína bylo házení míčků skrz díru do šaška. „Jedna holka si mě spletla s šaškem a trefila mě přímo do hlavy“, svěřil se nejmladší rozhodčí, Petr Šmíd. Třetí se nám představila jako skládání velkých, jednoduchých a dřevěných obrázků. Pro nejbystřejší byl připraven obrázek, který byl opravdu náročný a s poskládáním měli problém i samotní organizátoři. O to větší bylo překvapení, že většina soutěžících to dokázala poskládat hravě. Poslední disciplína byla motání provázků na dřívko. Úkolem bylo navázat provázek s beruškou dříve, než ostatní kamarádi. „Makej, Makej, dělej!, povzbuzovala děti vedlejší zástupce projektu, Kateřina Němečková.

Jednou z částí našeho odpoledne bylo i občerstvení, které připravily holky a kluci s tetou v našem dětském domově, „Jídlo padalo do dětí, jako by neznaly konec“, poznamenala rozhodčí, Pavla Svobodová. Poté už dostalo do hlavní role vyhodnocování. Každý soutěžící dostal diplom a dárečky. „Za vaše výkony vám gratulujeme“, ukončila vychovatelka Dětského domova Uherského Ostrohu, Dobra Krysová.

Závěrem bych rád zmínil, že to byl skvělý pocit vidět na dětech jejich nehranou radost a ukončit den s tím, že jsme někomu alespoň trochu pomohli a zpříjemnili jeden z dnů v dětském domově. Úsměvy dětí bylo pro náš celý realizační tým největší odměnou.

Tato akce je podpořena z projektu Bav se a pomáhej s Oriflame realizovaného spolu dětem ve spolupráci s nadací Terezy Maxové dětem a společnosti Oriflame.

Lukáš Kotlár, (15)
Dětský domov Uherský Ostroh